ОТНОСНО: Информация във връзка с мерките и действията по време на извънредното положение

Публикувано на

ДО

КЛУБОВЕТЕ ЧЛЕНОВЕ НА СПОРТЕН

КЛУБ „ЛЕВСКИ – СОФИЯ“

 

ОТНОСНО: Информация във връзка с мерките и действията по време на извънредното    положение

КОЛЕГИ,    

Пандемията COVID-19 нанася тежки последици за всички нас, засягащи живота, здравето, социалния и икономическия живот в България и целия свят. В световен и национален мащаб са предприети всички възможни мерки за ограничаване на действието на вируса. В тази връзка Парламентът и Правителството приеха законодателни и административни актове, целящи регулиране на обществената дейност и икономиката в тази безпрецедентна световна криза. Взетите мерки засегнаха с пълна сила световния, а оттам и националния спорт. За съжаление оганиченията обхва наха не само състезателната, но и тренировъчната дейност на клубовете. Това ни даде повод да се опитаме да дадем, някои допълнителни пояснения, касаещи членовете на ОСК „Левски – София, както по отношение на дейността им, така и по отношение стопанисването на спортната база :

  1. В новоприетия Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. (ЗМДВИП) не са предвидени конкретни разпоредби, касаещи дейността на спортните организации и клубовете, нито са предвидени промени в самия Закон за физическото възпитание и спорта (ЗФВС). Ето защо по отношение на нас се прилагат мерките, предвидени за всички останали физически и юридически лица, така както са описани в посоченият акт и Заповедите на Министерството на здравеопазването и Министерството на младежта и спорта, а именно:

– със Заповед № РД 01-124/13.03.2020 на Министъра на здравеопазването се преустановява „провеждането на всякакъв вид масови мероприятия, вкл. спортни, …. , спортни и СПА центрове, фитнес-зали и други)“ (т. 5), а така също „преустановяват се всякакви групови форми на дейност и работа с деца и ученици, извън системата на предучилищното и училищното образование, които се организират и провеждат от физически и юридически лица, независимо от правно-организационната им форма.“ (т. 4)

– с последваща Заповед № РД 01-143/20.03.2020 на Министъра на здравеопазването се преустановяват „посещенията на паркове, градски градини, спортни и детски площадки и съоръжения на открити и закрити обществени места

            С първият акт практически се ограничи до минимум възможността за извършване на някаква спортно-състезателната дейност т. като „масови меприятия“ представляват всички видове състезания и състезателна дейност, а с израза „всякакви групови форми на дейност“ осъществявана от юридически лица, включва и тренировъчната дейност, осъществявана от състезатели до 19 годишна възраст. С втората заповед пък окончателно се въведе забрана на „спортни съоръжения“, каквито представляват отделните зали и откритите терени.

Във връзка с така изддените актове бе поставен въпроса за възможността за провеждане на индивидуална подготовка с отделни състезатели при спазване мерките за лична безопасност, като за изясняването му бе проведен разговор с представител на ММС. Отговорът бе отрицателен и се обосновава с грижата за живота и здравето на състезателите и практическата невъзможност да се осъществява тази дейност изолирано.

Ето защо препоръката е, доколкото това е възможно от техническа гледна точка, подготовката да се осъществява чрез предаване на образ и звук по електронен път (чрез интернет), при условие, че е налице и икономическа обоснованост – заплащане на треньори и други подобни разходи. Що се касае до обучението на учениците от Спортното училище, то Министерството на образоването е издало специална заповед, уреждаща този въпрос .

  1. взаимоотнощенията с треньорите, състезателите и администрацията следва да се уреждат съобразно личните им договори – било граждански или трудови.

По отношение на гражданските договори, чиято регламентация се осъществява на основаната на Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), по преценка на ръководството на съответните клубове и при съобразяване с финансовите им възможности, следва да се прецени дали тези договори да запазят действието си за напред. В тези случай закрилата , предвидена в Кодекса на труда е неприложима т. е. страните по договора трябва сами да преценят какво в рамките на техните възможности да направят.

Очаква се с постановление на Министерски съвет да се уреди по някакъв начин възможностата на подпомагане на самоосигуряващите се лица, каквито са част от треньорите . Такова постановлене обаче не е издаденото към настоящия момент.

При всички случаи взаимоотношенията между клуба и лицата следва да се разглеждат при условията на възникнал „форс-мажор“ – т. е. наличие на обективни причини от извънреден характер, които правят невъзвожно или затрудняват точното изпълнение на договорите . В тези случаи изпълнението може да бъде спряно, докато трае извънредното положения, без страните да носят имуществена отговорност за това.

При наличие на „форс-мажор“ могат да бъдат прекратени договорите без последствия за страните, ако се установи, че понататъшното им изпълнение, дори и след изтичане на извънредното положение е безпредметно. В тази връзка трябва да поясним, че при  неплащане на възнаграждене от страна на Възложителя (клуба), изпълнителя (треньор, състезател, служител) не може да предяви правата си по съдебен ред т.като чл.6 от ЗМДВИП не   дава тази възможност. Още повече, че в настящия момент съдилищата не биха образували подобно дело.

По отношение на трудовите договори, взаимоотношенията са уредени от промените в Кодекса на труда, въведени с новия ЗМДВИП.

 Възможностите са:

В общия случай, поради самия характер на тренировъчната дейност е практически е много трудно да се осигури „надомна“ работа или едностранно да се измени мястото на работа на треньора или състезателя. Това не се отнася до тренировъчната дейност на учениците в Спортното училище, за които в посочената по горе заповед на министъра на образованието е предвидена възможност тренировъчния процес да се провежда онлайн.

Няма пречка, при наличие на финансови възможности от страна на клуба, да се приложи новия член 120в от КТ, според който работодателят със заповед може да преустанови изцяло работата на клуба, да се преустановят част от дейностите или дейността на отделни състезатели, треньори или служители за целия период или за част от него до отмяната на извънредното положение. За този период, обаче следва се заплаща брутно трудово възнаграждение и осигуровки, което в днешната ситуация би затруднило почти всеки клуб. Възможно е също да се приложи и новия член 120 в от КТ според който на лицето да се предостави без негово съгласие годишния платен отпуск, вкл. и неизползвния от минали години.

Ако обаче дейността не е преустановена по реда на чл.120 в от КТ, може да се предостави без съгласието на лицето само половината от платения годишен отпуск – чл.7, ал.2 от ЗМДВИП.

 На последно място, но практически най-безпроблемно за клуба, може да се пристъпи към прекратяване на трудовите договори по реда на чл. чл. 328, ал. 1, т. 2, 3 и 4 КТ– съкращаване в щата, намаляване обема на работата, престой, с всички предпоставки и законови ограничения предвидени за това – разрешения, обезщетения и други подобни.

В случай, че със заповед е преустановена работата на клуба, в случай на уволнение по чл.328, в срока на предизвестието може да се предостави годишния платен отпуск, като по този начин се избегне заплащане на обезщетенето за незползването му – чл.224 от КТ.  Същите действия могат да се предприемат и при прилагане на разпоредбата на чл.7, ал.2 от ЗМДВИП, като при уволнение на лицето без негово съгласие може да се предостави половината от годишния платен отпуск. По този начин ще се избегне плащането на съответната част от горепосоченото обезщетение.

Както е известно, при запазване на трудовите договори, със средства от държавния бюджет да бъдат покрити част от задълженията на работодателя за заплащане на възнагражденията в съотношение 60/40. При тази схема обаче за работодателя остава задължението за заплащане на осигуровките, което значително би намалило ползта от тази мярка, доколкото тя изобщо би била приложима в областта на спорта. С днешна дата (01.04.2020 г.) се очаква брифинг на Министерски съвет, на който да се представи новоприето постановление, уреждащо поставените въпроси.

По взаимоотношенията между клубовете и трети физически и юридически лица.

Според нас, известен проблем би представлявало евентуалното връщане на таксите, които са предплатени от родителите за обученето на децата им по различни видове спорт.

Ако таксите са заплащани на клуба, то при преустановяване на дейността му във връзка с ограниченията на Закона и Заповедта на ММС , то те би следвало да се върнат на родителите, като получени при отпаднало основание (чл.59, ал.1, пр.3) от ЗЗД , при поискване от тяхна страна, без лихви. Ако са заплащани на треньорите с посредничеството на клуба, то сумите бе следвало да се върнат от треньорите, но това би създало сериозно напрежение.

Що се касае до взаимоотношенията с други юридически лица, то те би следвало да се запазят при досегашните условия. Ако тези взаимоотношения се основават на сключени договори, то те би следвало да се изпълняват при ограничено приложение на последиците от неплащане – лихви, неустойки, разваляне на договмора и връщане на вещи.

Или иначе казано, ако имате сключен наемен договор и наемателя не плаща, то вие може да търсите размера на наема, но не можете да искате лихва или неустойка при неплащане, както и да прекратите договора на това основание и да си върнете обекта.

От друга страна, с решения на Висшия съдебен съвет и Заповеди на Председателите на отделните съдилища се ограничава образуването на граждански дела, с изключение на обезпечителните производства. Т.е, ако вземем примера с наемателя и ако той е юридическо лице, то бихме могли да подадем молба за издаване на обезпечителна заповед от съда и да получим такава. Въз основа на нея може да се образува изпълнително производство при съдебен изпълнител, а той може да наложи запор върху сметките на длъжника като обезпечение на вземането. Но принудителното изпълнение по наложения запор може да се осъществи, само когато съдът даде възможност да се образуват същинските дела и по тях да бъдат постановени съдебни актове, подлежащи на принудително изпълнение. За сега съдлищата не образуват нови дела, нито се предвижват вече образуванете .

По вътрешно-организационните въпроси – до настоящия момент няма ограничение за провеждане на заседания на органите за управление на клубовете и федерациите – Управителни съвети и Общи събрания при условие, че се спазват мерките за безопасност.

В повечето от уставите на клубовете сме предвидили възможност решенията да се вземат и неприсъствено (онлайн) – при установена и доказана телефонна или интернет връзка с лицата членове на органите, установяваща самоличността им. За тези от клубовете, за които това не е предвидено в Уставите бихме помогнали за една промяна, която да бъде осъществена за в бъдеще, съответно да бъде вписана в Търговския регистър.

В тази връзка, напомняме, че ЗМДВИП предвиди удължаване на сроковете за подаване на декларациите по ЗКПО пред органа по приходите (данъчните орган). Удължени са и сроковете за внасяне на корпоративния данък – 30.06.2020 г. Сроковете за внасяне на осигуровките се запазват, както и срока за деклариране и внасяне на ДДС.   Новият срок за подаване на ГФО за 2019 г. в Търговския регистър е 30.09.2020 г. По всички тези въпроси бихме могли да окажем необходимата помощ, както през всяка една от предходните години.

Изобщо : Според Чл. 4 от ЗМДВИП „Удължават се с един месец от отмяната на извънредното положение:

  1. сроковете, определени в закон, които изтичат по време на извънредното положение и са свързани с упражняване на права или изпълнение на задължения на частноправни субекти;“ Това не се отнася за сроковете по чл. 3 от Закона , които в случая не касаят дейонстта на спортнте организации

Моля обърнете внимание: само тези за тези срокове, които са определени със закон т.е. за определените на договорна основа текста не се прилага.

  1. действието на административните актове, което е ограничено със срок и изтича по време на извънредното положение.

Това в нашия случай, това може да касае действието на издадени лицензии за определена дейност или задължението да се извършат определени действия, указания и т.н., дадени от компетентни органи – примерно Инспектората на ММС и др.подобни

По отношение действията на ЧСИ, бихме искали да ви информираме , че към момента, те осъществяват съдебно изпълнение само по отношение на длъжници – юридически лица, с изключение на на публична продан и въвод във владение (на недвижими имоти). Ако клубовете са длъжници по издадени изпълнителни листове – съдебно изпълнителните действия не са спрени.

По отношение действията на нотариусите – има списък на дежурните . Могат да се извършват всички нотариални действия, а за сделките с недвижими имоти само при доказана необходимост и при спазване мерките за безопасност. За осаществяване на нотариални действия можем да окажем пълно съдействие, с изключение на действия извън канторта на нотариуса и в извънработно време – пример: на адреса на лицето или на място, различно от нотариалната кантора.

Колеги, вярваме, че това състояние не може да продължи дълго време и ние ще имаме възможност да възобновим нормалния си живот. Искренно се надяваме, че с това изложение сме ви помогнали да се ориентирате в тази сложна обстановка. Готови сме да ви помогнем, както със съвети и консултации онлайн, така и с лична среща на уговорено място при спазване на мерките за безопасност.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОСК „ЛЕВСКИ – СОФИЯ         /п/

(Бранимира Цветанова)

 

31.03.2020 г.

Гр.София

 

АДВОКАТ    /п/

(Мирослав Димитров)

 

За повече информация: Бранимира Цветанова – 0899 11 57 30

Ел.адрес: sclevskisofia@abv.bg    

Адв.Мирослав Димитров – 0878 52 00 17 / 0887 52 00 17

Ел.адрес: advdimitrov@abv.bg